Κέντρο Επισκεπτών του Εργοταξίου του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Σας ενημερώνουμε ότι στο Εργοτάξιο του Κέντρου Πολιτισμού  Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) δημιουργήθηκε το Κέντρο Επισκεπτών για να δοθεί στους ενδιαφερόμενους η δυνατότητα επίσκεψης ενός από τα μεγαλύτερα εργοτάξια που λειτούργησαν ποτέ στην Ελλάδα αλλά και ενημέρωσής τους για τις λειτουργίες που θα στεγάσει το ΚΠΙΣΝ όταν θα είναι έτοιμο, δηλαδή τις υπηρεσίες και τα προγράμματα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (ΕΒΕ), της Εθνικής Λυρικής Σκηνής (ΕΛΣ) και του Πάρκου Σταύρος Νιάρχος.

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης αυτής προσφέρεται δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα  στους μαθητές των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα του εκπαιδευτικού προγράμματος καλύπτει όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου. Οι μέρες και οι ώρες των επισκέψεων,  κατά τάξη των 25 μαθητών, διαμορφώνονται ως εξής:       Τρίτη, Τετάρτη και Παρασκευή: πρώτη ομάδα 10:00 ? 11:00 πμ. και δεύτερη ομάδα 12:00 ? 13:00 μμ.

Για την επίσκεψή τους στο Κέντρο Επισκεπτών οι μαθητές  θα πρέπει να φορούν κλειστά παπούτσια και άνετα ρούχα, καθώς αναμένεται να περπατήσουν σε ασφαλή πεζογέφυρα με θέα προς το εργοτάξιο για περίπου 10 λεπτά.

Φτάνοντας στο Κέντρο Επισκεπτών, τα παιδιά θα ξεναγούνται στους χώρους του από κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό με στόχο να εξοικειωθούν με τους χώρους και τις λειτουργίες του μελλοντικού Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Η ξενάγηση θα ακολουθεί την παρακάτω πορεία:

Πρώτη στάση, οι μακέτες του εργοταξίου, αρχιτεκτονικά σχέδια, φωτογραφίες και γνωριμία με τα υλικά που χρησιμοποιούνται στις κατασκευές.

Δεύτερη στάση, η μακέτα του Πάρκου, μέσω της οποίας θα γνωρίσουν τα δέντρα και τους θάμνους που θα φυτευτούν σε αυτό, το κανάλι νερού μήκους 400 μ., και όλα τα σημεία που μελλοντικά θα αποτελέσουν πόλους για δράσεις, παιχνίδι και εκδηλώσεις.

Τρίτη στάση, η ΕΒΕ. Εκεί τα παιδιά θα μπορούν να γνωρίσουν το νεοκλασικό κτίριο όπου στεγάζεται σήμερα η ΕΒΕ και να ανακαλύψουν τις εκπλήξεις και τις απίστευτες δυνατότητες χρήσης που θα έχουν στον χώρο του ισογείου, όπου θα λειτουργήσει ένα δημόσιο τμήμα βιβλιοθήκης, ανοιχτό στο κοινό.

Τέταρτη στάση, τέλος, η ΕΛΣ και το καινούριο της κτίριο, όπου θα γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας της σκηνής αλλά και ενός ολόκληρου κόσμου που ζει και κινείται πίσω από τη σκηνή, στα παρασκήνια, στα καμαρίνια των μουσικών και των ερμηνευτών, στα εργαστήρια κοστουμιών.

Στην οθόνη αφής θα απαντούν σε ερωτήσεις σχετικά με τις αναγνωστικές συνήθειές τους, θα ψηφίζουν για το πώς θα ήθελαν να χρησιμοποιούν το νέο Πάρκο, θα βάζουν στη σωστή θέση του μέσα στο κτίριο κάθε συντελεστή που είναι απαραίτητος σε μια παράσταση της Λυρικής και, τέλος, διαβάζοντας τα σχέδια, θα βρίσκουν τη σωστή θέση όλων των χώρων μέσα στο εργοτάξιο, έτσι ώστε να ολοκληρώνεται το έργο.

Η ξενάγησή τους στο Κέντρο Επισκεπτών θα διαρκεί περίπου μια ώρα.

Για τον προγραμματισμό της επίσκεψής τους στο χώρο του Κέντρου Επισκεπτών  τα ενδιαφερόμενα σχολεία μπορούν να επικοινωνούν καθημερινά από Τρίτη έως Κυριακή, ώρες

10:00 ? 16:30 στο τηλέφωνο: 210-8778396

e-mail: visitorscenter@snfcc.org