Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου «Τεχνόπολις» Δήμου Αθηναίων

Το εργοστάσιο φωταερίου της Αθήνας ιδρύθηκε το 1857, για να καλύψει την ανάγκη της πόλης για δημόσιο φωτισμό. Υπήρξε η πρώτη μονάδα παραγωγής ενέργειας στην Ελλάδα και στην Αθήνα, και το 1938 έγινε δημοτική επιχείρηση. Παρείχε φωτισμό και ενέργεια στην πόλη για σχεδόν 130 χρόνια, μέχρι το 1984 οπότε έκλεισε οριστικά.

Λίγα χρόνια μετά το κλείσιμο του, ξεκίνησαν οι πρώτες μελέτες για την αξιοποίηση και επανάχρηση των παλιών εγκαταστάσεων. Ο χώρος κηρύχθηκε ιστορικό διατηρητέο μνημείο, με την προοπτική να γίνει μουσείο και χώρος πολλαπλών εκδηλώσεων.

Η επισκευή και αποκατάσταση των κτιρίων, καθώς και η οργάνωση του ελευθέρου χώρου του συγκροτήματος ολοκληρώθηκε το 2004. Ενώ από το 1999, ο χώρος λειτουργεί με την επωνυμία «Τεχνόπολις» Δήμου Αθηναίων.

Το μεγαλύτερο μέρος των κτιριακών εγκαταστάσεων του εργοστασίου -χαρακτηριστικό δείγμα βιομηχανικής αρχιτεκτονικής του 19ου αιώνα- σώζεται, όπως και ένα μεγάλο μέρος του μηχανολογικού του εξοπλισμού, σχεδόν ακέραιο. Τα παραπάνω, καθώς και αντικείμενα από το εργοστάσιο και συσκευές φωταερίου, αποτελούν την πλούσια συλλογή του Βιομηχανικού Μουσείου.

Ο επισκέπτης, ακολουθώντας έναν μουσειολογικό περίπατο με συγκεκριμένες στάσεις, έχει τη δυνατότητα να περιηγηθεί στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου και να παρακολουθήσει τη γραμμή παραγωγής του φωταερίου, ανακαλύπτοντας την ξεχασμένη έως σήμερα ιστορία του μέσα από αυθεντικά αντικείμενα, μηχανήματα, πλούσιο φωτογραφικό υλικό, ηχητικά ντοκουμέντα και βιντεοπροβολές.

Το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου διοργανώνει ξεναγήσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα για όλες τις σχολικές βαθμίδες καθ? όλη τη διάρκεια του έτους.

Ξεναγήσεις
Οι ξεναγήσεις απευθύνονται σε μαθητές Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου, ΕΠΑ.Λ., Σ.Δ.Ε., σπουδαστές Ι.Ε.Κ. και ΕΠΑ.Σ. και αφορούν περιήγηση στο χώρο του παλαιού εργοστασίου φωταερίου και γνωριμία με το πρώτο εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας του ελληνικού κράτους.
Μπορούν να λειτουργήσουν συνδυαστικά και συμπληρωματικά με μια ποικιλία θεμάτων που διδάσκονται οι μαθητές μέσα στην τάξη, όπως η νεότερη και σύγχρονη ιστορία, η τεχνολογία, η χημεία, η φυσική κ.ά. εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους και κάνοντας πιο ευχάριστη τη μάθηση.
Τις χρονιές 2011-2013, περισσότεροι από 13.000 μαθητές και σπουδαστές, τόσο από την Αθήνα, όσο και από την υπόλοιπη Ελλάδα επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο παλαιό εργοστάσιο παραγωγής φωταερίου.

Εκπαιδευτικά προγράμματα
Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που οργανώνει το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου για τα παιδιά και τις οικογένειές τους τα Σαββατοκύριακα προσφέρονται πλέον και σε σχολικές ομάδες.

1. Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το μυστήριο του φωταερίου»
Απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας (προνήπια, νήπια) και των πρώτων τάξεων του Δημοτικού (ηλικίας 4-7 ετών) και βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό και το θεατρικό παιχνίδι. Τα παιδιά μεταμορφώνονται σε μυστικούς πράκτορες που προσπαθούν να λύσουν το «μυστήριο του φωταερίου» μέσα από παιχνίδια ρόλων, γρίφους με όπλα την παρατηρητικότητα και τη συνεργασία.

2. Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα παιδιά εξερευνούν το Μουσείο στο Γκάζι».
Απευθύνεται σε παιδιά Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού (ηλικίας 8-12 ετών) και έχει ως στόχο να μυήσει τους μαθητές στην ιστορία και τη λειτουργία του παλαιού εργοστασίου. Μέσα από ποικίλες δραστηριότητες οι μαθητές καλούνται να ανακαλύψουν τη γραμμή παραγωγής, τη χρήση και τη χρησιμότητα του φωταερίου και τη σημασία του στην ιστορία και την ανάπτυξη της Αθήνας.

Πρόγραμμα ξεναγήσεων

Έναρξη: Οκτώβριος
Ημέρες: Τρίτη - Παρασκευή
Ώρες: 10.00-14.00 (απογευματινές ξεναγήσεις πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννόησης)
Κόστος συμμετοχής: 1 ευρώ/άτομο
Ξεναγήσεις πραγματοποιούνται και Σαββατοκύριακα κατόπιν συνεννόησης
(κόστος συμμετοχής: 3 ευρώ/άτομο)
Διάρκεια: 50-60 λεπτά

Πρόγραμμα εκπαιδευτικών προγραμμάτων

«Το μυστήριο του φωταερίου»
Ημέρες: Τρίτη-Παρασκευή (για σχολεία)
  κάθε Κυριακή (για μεμονωμένους επισκέπτες)
Ώρες: κατόπιν συνεννόησης τις καθημερινές, στις 12.00 τις Κυριακές
Διάρκεια: 1-1,5 ώρα
Κόστος συμμετοχής: 5 ευρώ/παιδί
Μέγιστος αριθμός μαθητών ανά ομάδα: 25

«Τα παιδιά εξερευνούν το Μουσείο στο Γκάζι»
Ημέρες: Τρίτη-Παρασκευή (για σχολεία)
  κάθε Κυριακή (για μεμονωμένους επισκέπτες)
Ώρες: κατόπιν συνεννόησης τις καθημερινές, στις 11.00 τις Κυριακές
Διάρκεια: 1-1,5 ώρα.
Κόστος συμμετοχής: 6 ευρώ/παιδί & 4 ευρώ/συνοδός
                                      5 ευρώ/παιδί (για σχολεία)
Μέγιστος αριθμός μαθητών ανά ομάδα: 25

Προτεινόμενο εκπαιδευτικό υλικό για τους μαθητές

Γυμνάσιο:
1.    Γυμνάσιο - λειτουργία αεριοφυλακίου.pdf
2.    Γυμνάσιο - αντιστοίχιση.pdf
Λύκειο: Λύκειο - αποκατάσταση μνημείου.pdf

Για τη διαδικασία κράτησης και την οργάνωση της επίσκεψης συμβουλευτείτε τον οδηγό σχολικών επισκέψεων.

Φόρμα συμμετοχής σχολικών ομάδων
Φόρμα επιβεβαίωσης σχολικής επίσκεψης