Επίσκεψη στην έκθεση του Ιδρύματος Ευγενίδου «Τρέξε επάνω εις τα κύματα της φοβεράς θαλάσσης 1821. Ο Αγώνας στη θάλασσα, 23-24/9

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Δ΄ Αθήνας σε συνεργασία με το  Ίδρυμα Ευγενίδου και τα Γενικά Αρχεία του Κράτους   διοργανώνει  επίσκεψη στην έκθεση  με τίτλο «Τρέξε επάνω εις τα κύματα της φοβεράς θαλάσσης. 1821 Ο Αγώνας στην θάλασσα», στο πλαίσιο της Πρωτοβουλίας 1821-2021. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί σε ομάδες των 10 ατόμων κατά τις ημέρες Πέμπτη 23 και Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου και ώρες 14.30, 16.30 18.30.

Η έκθεση παρουσιάζει μέσα από 125 αρχειακά τεκμήρια, μουσειακά κειμήλια (πολλά από τα οποία παρουσιάζονται για πρώτη φορά) καθώς και καινοτόμες ψηφιακές τεχνολογίες, την ελληνική Ιστορία που είναι συνυφασμένη με τη θάλασσα, την εποποιία της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, παράλληλα με την πολεμική μαεστρία και την ικανότητα των Ελλήνων στο θαλάσσιο εμπόριο.

Η έκθεση αποσκοπεί, στην ανάδειξη της συμβολής και του ρόλου του εμπορικού και πολεμικού στόλου αλλά και των εμβληματικών ναυτικών προσωπικοτήτων του Αγώνα στην επιτυχή έκβαση της Ελληνικής Επανάστασης, ακολουθώντας τα ιστορικά γεγονότα από τα προεπαναστατικά χρόνια μέχρι και την Ναυμαχία του Ναυαρίνου. Το αρχειακό υλικό, διατρέχοντας τα προεπαναστατικά χρόνια και τα χρόνια του Αγώνα φιλοδοξεί να αναδείξει τις συνθήκες της προετοιμασίας του μέσα από κείμενα και προκηρύξεις, την οργάνωση του στόλου και των ναυτικών επιχειρήσεων, τις συνθήκες ναυσιπλοΐας και τους ναυτικούς αποκλεισμούς, τις προσωπικότητες και τους αφανείς ήρωες, διαμορφώνοντας έτσι μια ολοκληρωμένη εικόνα αυτού του μείζονος γεγονότος της ελληνικής Ιστορίας που οδήγησε στην ελληνική ανεξαρτησία.

Τα τεκμήρια πλαισιώνονται από καινοτόμες τεχνολογικές εφαρμογές, οι οποίες περιλαμβάνουν  διαδραστικές εμπειρίες και εικονικές περιηγήσεις (VR) σε 4 από τα πλοία που πήραν μέρος στην  Ναυμαχία του Ναυαρίνου και αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο του Έργου ΝΑΥΣ, με συντονιστή το Ίδρυμα Ευγενίδου και επιστημονικό υπεύθυνο το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ), Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών.

Επισημαίνεται ότι για την εν λόγω επίσκεψη θα  τηρηθούν απαρέγκλιτα οι οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας για την προστασία από τον κορωνοϊό, COVID-19. Συγκεκριμένα οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να επισκεφθούν την έκθεση προκειμένου να προετοιμαστούν για επίσκεψη με σχολική ομάδα θα χωριστούν σε ομάδες των 10 ατόμων, η χρήση της μάσκας είναι απαραίτητη καθώς και η τήρηση αποστάσεων.

Κατά την είσοδό τους στο χώρο λόγω της πολιτικής του Ιδρύματος  οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να έχουν διαθέσιμο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση παρελθούσας νόσησης από κορωνοϊό (τελευταίου εξαμήνου).

Η έκθεση θα διαρκέσει έως την 31η  Μαρτίου 2022. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Οδηγίες Υποβολής  Αιτήσεων Εκπαιδευτικών

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σεμινάριο συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα που βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://bit.ly/eugen-D21  (Συνιστάται η αντιγραφή και επικόλληση του συνδέσμου στη γραμμή διευθύνσεων του χρησιμοποιούμενου προγράμματος περιήγησης (Internet Explorer, Mozilla, Google Chrome, κτλ).

Η φόρμα θα δέχεται αιτήσεις έως τις 22 Σεπτεμβρίου. Σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων υπερβεί τον αριθμό των θέσεων θα ακολουθήσει ηλεκτρονική κλήρωση.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική και χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς. Για την συγκεκριμένη επίσκεψη δεν θα δοθούν βεβαιώσεις.

Παρακαλούνται πολύ οι Διευθυντές των Σχολείων για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών.