World Speech Day - Παγκόσμια ημέρα λόγου ? Αθήνα «Σκέψεις για έναν καλύτερο κόσμο»

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Λόγου το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στηρίζει την πρωτοβουλία των New York Times να διοργανώσουν νεανικές Ημέρες Επιχειρηματολογίας σε διάφορες χώρες σε όλο τον κόσμο στο πλαίσιο του «Athens Democracy Forum» (www.athensdemocracyforum.com). Στο πλαίσιο αυτό την Τρίτη 15 Μαρτίου στις 13.00-15.00, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργάνωσε εκδήλωση συμμετοχής στην Παγκόσμια ημέρα λόγου «Σκέψεις για έναν καλύτερο κόσμο» στο Αμφιθέατρο Άλκης Αργυριάδης του Πανεπιστημίου Αθηνών με την ενθουσιώδη  συμμετοχή μαθητών Λυκείων και φοιτητών, οι οποίοι δραστηριοποιούνται σε ομάδες ρητορικής τέχνης.

Οι μαθητές και φοιτητές αντάλλαξαν επιχειρήματα, δέχθηκαν ερωτήσεις από το κοινό πάνω σε θέματα της επικαιρότητας με σκοπό να αναδείξουν τον ρόλο του ουσιαστικού δημοσίου λόγου και διαλόγου καθώς και την αξία της κριτικής σκέψης. Κυρίαρχα θέματα αναδείχθηκαν η δημοκρατία, η προσφυγική κρίση, θέματα παιδείας, καθώς και οι τεχνολογικές και κοινωνικές διαστάσεις του Διαδικτύου.

Τηνν εκδήλωση χαιρέτισε εκ μέρους του Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, πρώην Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθήνας, κ. Θεοδόση Πελεγρίνη συνεργάτης του και συντόνισε η δημοσιογράφος κ. Ελίνα Μακρή. Συμμετείχαν τα σχολεία 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας, 2ο Γυμνάσιο Αλίμου, 6ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης, 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης, Pierce ? Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος. Επίσης από της Τριτοβάθμια εκπαίδευση συμμετείχαν η  Ελληνική Ρητορική Εταιρεία, το Deree? TheAmericanCollegeofGreece, το Πανεπιστήμιο Πειραιά - ModelUnitedNationsTeam, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.