«Βιωματικό σεμινάριο στο πλαίσιο του προγράμματος «Acting for Children's Rights! Τα δικαιώματα του παιδιού γίνονται θεατρικό έργο»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας διά της υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις ΔΕ  Γ΄ Αθήνας, Δυτικής Αττικής  και το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο με φυσική παρουσία στο πλαίσιο του προγράμματος με τίτλο: «Acting for Children's Rights! Τα δικαιώματα του παιδιού γίνονται θεατρικό έργο».

Τα βιωματικά εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν με φυσική παρουσία την Τετάρτη,                          19 Οκτωβρίου και ώρα 15:00 - 17:30, στο 3ο Γυμνάσιο Περιστερίου, Ψαρών 28, Περιστέρι 121 32, τηλ.: 2105711701 (πλησίον σταθμού Μετρό – Γραμμή 2 (Ανθούπολη – Ελληνικό),Στάση: Αγ Αντώνιος: Χάρτης: https://goo.gl/maps/w964zk9HWbbvTskN7 )

Το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού διοργανώνει πανελλαδικό διαγωνισμό συγγραφής θεατρικού έργου για μαθητές γυμνασίου και λυκείου, με στόχο την ενημέρωση των εφήβων σχετικά με τα δικαιώματά τους, μέσα από την ενθάρρυνση της δημιουργικότητας και της καλλιτεχνικής τους έκφρασης. Ο διαγωνισμός έχει εγκριθεί από το ΙΕΠ  αρ. πρωτ. Φ15/115688/Δ2 – 22/09/2022.  Το πρόγραμμα υλοποιείται με δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).  Οι τέχνες της συγγραφής και του θεάτρου γίνονται το όχημα για να ανακαλύψουν οι έφηβοι τα δικαιώματά τους.  Στόχος του διαγωνισμού είναι η  ενημέρωση των ίδιων των παιδιών, αλλά και του ευρύτερου κοινού στο ζήτημα των δικαιωμάτων των παιδιών, όπως ορίζονται και προστατεύονται στη Διεθνή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί νόμο του Ελληνικού κράτους από το 1992 (Ν.2101/1992).

Οι μαθητές/τριες  θα μπορούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό, υποβάλλοντας ένα πρωτότυπο θεατρικό μονόπρακτο που θα συγγράψουν, προκειμένου να εκφράσουν τη δική τους οπτική πάνω στο ζήτημα των διακρίσεων που υφίστανται τα παιδιά.

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

15:00- 15:30 : Παρουσίαση δράσεων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Δικτύου για τα Δικαιώματα του Παιδιού- Εφηβικό Δίκτυο. Ενημέρωση για τον διαγωνισμό συγγραφής θεατρικού μονόπρακτου από την Αγγελική Κωνσταντοπούλου, Υπεύθυνη του Εφηβικού Δικτύου (του Δικτύου για τα δικαιώματα του Παιδιού)

15:30- 17:30: Βιωματικά εργαστήρια (Παράλληλη υλοποίηση με επιλογή ενός από τα δύο από τους/τις εκπαιδευτικούς)

Εργαστήριο A': «Ιστορίες με το στόμα και την καρδιά»  Με αφορμή ιστορίες της προφορικής παράδοσης του κόσμου αλλά και παραδείγματα από λογοτεχνικά κείμενα που προσεγγίζουν το ζήτημα των έμφυλων διακρίσεων, οι συμμετέχοντες/ουσες μυούνται σε βασικές τεχνικές αφήγησης με στόχο να τις μοιραστούν με τους μαθητές τους που θα μπουν στη διαδικασία συγγραφής ενός θεατρικού έργου.

Εμψύχωση: Εύη Γεροκώστα, αφηγήτρια-συγγραφέας.

Εργαστήριο B': «Θεατρική Γραφή, Εφηβεία και Έμφυλες Ανισότητες»

Στο συγκεκριμένο  βιωματικό εργαστήριο θα διερευνηθούν οι τρόποι, οι αφετηρίες και οι συνεργασίες με τις οποίες η σύγχρονη εκπαιδευτική κοινότητα μπορεί να ενεργοποιήσει τους εφήβους στο να πειραματιστούν με τους δρόμους της δημιουργικής και θεατρικής γραφής, με άξονα ζητήματα έμφυλων ανισοτήτων.

Εμψύχωση: Κλειώ Φανουράκη, Επίκουρη καθηγήτρια Θεατρολογίας-Διδακτικής του θεάτρου (θεωρία και πράξη), Σκηνοθέτης-Δραματουργός-Περφόρμερ, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ.

Οδηγίες Υποβολής  Αιτήσεων Εκπαιδευτικών – Προεγγραφής

Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα μέχρι την Κυριακή, 16 Οκτωβρίου 2022, στον σύνδεσμο https://forms.gle/hGFJJrGHpBhRgrVM7  (αν ο σύνδεσμος δεν ανοίγει αυτόματα, μπορείτε να τον αντιγράψετε και να επικολλήσετε στον φυλλομετρητή).    Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν συμμετοχή (στην ηλεκτρονική φόρμα) σε ένα από τα δύο εργαστήρια, που περιγράφονται παραπάνω και θα υλοποιηθούν παράλληλα, σε διαφορετικές αίθουσες. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, λόγω περιορισμένου αριθμού συμμετοχών, καθώς το σεμινάριο είναι βιωματικό και με φυσική παρουσία. Οι εκπαιδευτικοί θα ενημερωθούν για τη συμμετοχή τους στο email που θα έχουν δηλώσει στην ηλεκτρονική φόρμα.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική, δωρεάν και εκτός διδακτικού ωραρίου για τους συμμετέχοντες.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (115688.pdf)115688.pdf[Εγκριση διαγωνισμού]121 kB