Επίσκεψη στην έκθεση «Πώς μάθαιναν οι Έλληνες γράμματα από την Άλωση μέχρι την Επανάσταση» (1453-1821)», 15/5

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας διά της υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων θα πραγματοποιήσει επίσκεψη στην έκθεση του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας στο κτίριο του Παλαιού Χρηματιστηρίου, Πεσμαζόγλου 1, με τίτλο:«Πώς μάθαιναν οι Έλληνες γράμματα από την Άλωση μέχρι την Επανάσταση» (1453-1821)». Η επίσκεψη έχει προγραμματιστεί για τηνΚυριακή 15 Μαΐου κατά τις ώρες  11.00-12.30.

Οι επισκέπτες της έκθεσης θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τους θησαυρούς του Ιστορικού Παλαιογραφικού Αρχείου του, που παρουσιάζονται δίπλα σε σπάνια βιβλία από τις σημαντικότερες βιβλιοθήκες της Ελλάδας.

Πώς μάθαιναν οι Έλληνες γράμματα μετά την πτώση της βυζαντινής αυτοκρατορίας; Πώς διατηρήθηκε, όχι μόνον η γλώσσα, αλλά και η ελληνική παιδεία, μέσα στους τέσσερις αιώνες οθωμανικής κυριαρχίας; Τι γνωρίζουμε για τους χιλιάδες ανώνυμους ιερωμένους και δάσκαλους και για τους μαθητές τους που μάθαιναν τα «κολλυβογράμματα»; Τι είναι άραγε τα «μαθηματάρια»; Σε ποιες περιοχές άνθησαν μεγάλα πνευματικά κέντρα όπου έδρασαν σπουδαίες μορφές της εκπαίδευσης; Και πώς, τελικά, η παιδεία έθρεψε την ιδέα του αγώνα για την ελευθερία;

Παράλληλα, οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν ένα εμβληματικό κτίριο της Αθήνας, στο οποίο θα φιλοξενηθεί η έκθεση: το ιστορικό ανακαινισμένο κτίριο του παλαιού Χρηματιστηρίου, το οποίο ο Χαρίλαος Τρικούπης ενέταξε στο πρόγραμμα της ανασυγκρότησης του νεότερου Ελληνικού Κράτους.

Οδηγίες Υποβολής  Αιτήσεων Εκπαιδευτικών – Προεγγραφής

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην επίσκεψη συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα που βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://bit.ly/15MAY-D

Η φόρμα θα δέχεται αιτήσεις έως και το Σάββατο 7 Μαΐου 2022, ώρα 13:00.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων/ουσών είναι περιορισμένος στον αριθμό είκοσι πέντε (25)λόγω των μέτρων κατά της διασποράς του Covid-19. Θα δοθεί προτεραιότητα σε όσους εκπονούν πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων κατά το τρέχον σχολικό έτος. Σε περίπτωση μεγάλου αριθμού αιτήσεων θα ακολουθήσει ηλεκτρονική κλήρωση. Κατά την επίσκεψη θα τηρηθούν τα ισχύοντα κατά την ημερομηνία επίσκεψης μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.

(Συνιστάται η αντιγραφή και επικόλληση του συνδέσμου στη γραμμή διευθύνσεων του χρησιμοποιούμενου προγράμματος περιήγησης (Internet Explorer, Mozilla, GoogleChrome, κτλ).

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική, δωρεάν και εκτός διδακτικού ωραρίου για τους συμμετέχοντες. Διευκρινίζουμε ότι για απλές επισκέψεις δεν εκδίδονται βεβαιώσεις συμμετοχής.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (6183.pdf)6183.pdf[Εγκύκλιος 6183]166 kB