Project για… δέσιμο». Σεμινάριο βιβλιοδεσίας για εκπαιδευτικούς, 14-15/4

Οι  Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’, Γ’, Δ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής, διά των υπεύθυνων Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνουν εκ του σύνεγγυς σεμινάριο χειροποίητης βιβλιοδεσίας για εκπαιδευτικούς, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου που εορτάζεται στις 2 Απριλίου.

Το σεμινάριο έχει προγραμματιστεί για τις κάτωθι ημερομηνίες:

Παρασκευή 8/4/2022, 18.00-20.00, στο 1ο  ΕΠΑ.Λ. Περιστερίου

Τρίτη 12/4/2022, 18.00-20.00, στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Καισαριανής

Πέμπτη 14/4/2022, 18.00-20.00, στο 1ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου (Στρογγυλό)

Παρασκευή  15/4/2022, 18.00-20.00, στο 1ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου (Στρογγυλό)

Το σεμινάριο βιβλιοδεσίας στοχεύει σε μια πρώτη επαφή με το μυστικό κόσμο των χειροποίητων βιβλίων. Αρχικά, θα γίνει αναφορά στις τεχνικές, στα υλικά που χρησιμοποιούνται για τη βιβλιοδεσία και τις προδιαγραφές τους και στη συνέχεια θα προταθούν τρόποι ώστε οι εκπαιδευτικοί να αναλάβουν μαζί με τους μαθητές τους το δέσιμο πρωτότυπων εργασιών, της σχολικής εφημερίδας ή οποιασδήποτε εργασίας  εκπονείται στο πλαίσιο των  μαθημάτων, των εργαστηρίων δεξιοτήτων  ή  των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων.

Σκοπός της εκμάθησης των τεχνικών βιβλιοδεσίας είναι η διευκόλυνση της ανάγνωσης των εργασιών και η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην καλαίσθητη παρουσίαση και την προστασία των εργασιών τους.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα γίνει παρουσίαση δυο τεχνικών βιβλιοδεσίας με ειδικές ραφές που επιτυγχάνονται με  τη χρήση  κλωστής και βελόνας  και όχι κόλλας. (βιβλιοδεσία φυλλαδίου και ιαπωνική)

Εισηγήτρια είναι η κα Θάλεια Νταλούκα, Συντηρήτρια Έργων τέχνης- Μουσειολόγος.

Οδηγίες Υποβολής  Αιτήσεων Εκπαιδευτικών – Προεγγραφής

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σεμινάριο συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα που βρίσκεται στον σύνδεσμο

Η φόρμα θα δέχεται αιτήσεις έως και τη Δευτέρα 4/4/2022 ,ώρα 13:00.

(Συνιστάται η αντιγραφή και επικόλληση του συνδέσμου στη γραμμή διευθύνσεων του χρησιμοποιούμενου προγράμματος περιήγησης (InternetExplorer, Mozilla, GoogleChrome, κτλ).

Ο αριθμός των συμμετεχόντων/ουσών από κάθε Διεύθυνση Εκπαίδευσης είναι περιορισμένος στον αριθμό δεκαπέντε (15)λόγω των μέτρων κατά της διασποράς του Covid-19. Θα δοθεί προτεραιότητα σε όσους εκπονούν πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων κατά το τρέχον σχολικό έτος. Κάθε εκπαιδευτικός εχει δικαίωμα για μια επιλογή. Σε περίπτωση μεγάλου αριθμού αιτήσεων θα ακολουθήσει ηλεκτρονική κλήρωση.

Η επιβεβαίωση συμμετοχής  θα σταλεί στα e-mailτων εκπαιδευτικών.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική, δωρεάν και εκτός διδακτικού ωραρίου για τους συμμετέχοντες. Τα υλικά του σεμιναρίου παρέχονται δωρεάν.

Θα τηρηθούν οι υγειονομικές διατάξεις για την προστασία κατά της διασποράς του Covid-19. Συγκεκριμένα για τη συμμετοχή σας στο σεμινάριο απαιτείται η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας και πιστοποιητικού εμβολιασμού ή πιστοποιητικού νόσησης τριμήνου ή τεστ ανίχνευσης της νόσου Covid-19 (PCR test ή rapidtest) με αρνητικό αποτέλεσμα κατά τις τελευταίες 48 ώρες.