Διαδικτυακό σεμινάριο: «Η Μαγεία του Google Arts & Culture στην Εκπαίδευση», 5/4

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας διά της υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις ΔΕ Α’, Γ΄Αθήνας, και Δυτικής Αττικής  θα πραγματοποιήσει διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο Η Μαγεία της εφαρμογής Google Arts & Culture στην Εκπαίδευση». Το σεμινάριο έχει προγραμματιστεί για την Τρίτη 5 Απριλίου  κατά τις ώρες 18.00-20.00.

Το σεμινάριο αφορά όλες τις ειδικότητες καθηγητών Β’θμιας εκπαίδευσης. Οι εκπαιδευτικοί που θα το παρακολουθήσουν θα μάθουν:

• Πως μπορούν μέσω της τέχνης και του πολιτισμού να ξεκλειδώσουν νέες προοπτικές και να υποστηρίξουν μια πιο διερευνητική μάθηση

• Πως να εξερευνήσουν τη συλλογή του Google Arts and Culture

• Πως να εξερευνήσουν με τις τάξεις τους  τα σπουδαιότερα μουσεία του κόσμου

• Πως να επισκέπτονται  ιστορικά τοπόσημα από την τάξη τους

• Πώς να αξιοποιήσουν αυτό το εργαλείο, ώστε να εμπνεύσουν τους μαθητές και τις μαθήτριές τους.

Εισηγητής  του σεμιναρίου θα είναι ο Δημήτρης Τζούρης, Σύμβουλος Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, Κολλέγιο Ανατόλια.

Οδηγίες Υποβολής  Αιτήσεων Εκπαιδευτικών – Προεγγραφής

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σεμινάριο συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα που βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://bit.ly/artsandculture-D

Η φόρμα θα δέχεται αιτήσεις έως και την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022, ώρα 13:00.

(Συνιστάται η αντιγραφή και επικόλληση του συνδέσμου στη γραμμή διευθύνσεων του χρησιμοποιούμενου προγράμματος περιήγησης (Internet Explorer, Mozilla, GoogleChrome, κτλ).

Ο σύνδεσμος webex θα σταλεί στα e-mail των εκπαιδευτικών.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική, δωρεάν και εκτός διδακτικού ωραρίου για τους συμμετέχοντες.

Παρακαλούνται πολύ οι Διευθυντές των Σχολείων για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών.