Διαδικτυακό σεμινάριο «Σχεδιάζοντας παιδαγωγικές παρεμβάσεις για την ανάσχεση του κύκλου της βίας στα σχολεία», 25/2

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας διά της υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις ΔΕ Α’  Γ΄Αθήνας, και Δυτικής Αττικής συνδιοργανώνουν διαδικτυακό σεμινάριο την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου κατά τις ώρες 18.00-20.00 με θέμα:  «Σχεδιάζοντας παιδαγωγικές παρεμβάσεις για την ανάσχεση του  κύκλου της βίας στα σχολεία».

Εισηγήτρια του σεμιναρίου θα είναι η κα Αλεξάνδρα Γκουλιάμα,διδάκτωρ Παιδοψυχιατρικής και σύμβουλος Παιδείας στην Περιφέρεια Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης.

Στο σεμινάριο θα προσεγγίσουμε την οριοθέτηση και ερμηνεία των όρων και εννοιών που κακώς συγχέονται με τον σχολικό εκφοβισμό. Ακολούθως θα αναλυθούν οι παιδαγωγικές παρεμβάσεις που μπορούν να υλοποιηθούν μέσα στη σχολική τάξη. Ειδικότερα, θα αναλυθεί η φιλοσοφία και το είδος των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων που μπορούν να σχεδιαστούν, θα δοθεί έμφαση στη σημασία εκπαίδευσης των μαθητών στη συναισθηματική αγωγή ως συντελεστή πρόληψης και στη δημιουργία δεσμών φροντίδας. Θα προταθούν τεχνικές διαχείρισης των μη συνεργάσιμων γονέων αναφορικά με την εμπλοκή των παιδιών τους και μαθητών μας σε περιστατικά εκφοβισμού και θα δοθούν πληροφορίες που αφορούν την ευθύνη, την υποχρέωση αλλά και την κάλυψη των εκπαιδευτικών σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Μετά την εισήγηση θα ακολουθήσουν ερωτήσεις.

Οδηγίες Υποβολής  Αιτήσεων Εκπαιδευτικών – Προεγγραφής

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σεμινάριο συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα που βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://bit.ly/25-FEBR

Η φόρμα θα δέχεται αιτήσεις έως και την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022, ώρα 13:00.

(Συνιστάται η αντιγραφή και επικόλληση του συνδέσμου στη γραμμή διευθύνσεων του χρησιμοποιούμενου προγράμματος περιήγησης (Internet Explorer, Mozilla, GoogleChrome, κτλ).

Ο σύνδεσμος webex θα σταλεί στα e-mail των εκπαιδευτικών.

Η παρακολούθηση είναι προαιρετική, δωρεάν και εκτός διδακτικού ωραρίου για τους συμμετέχοντες.