Σεμινάριο αξιοποίησης κώδικα για αρχαρίους

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄Αθήνας μέσω της υπεύθυνης  Πολιτιστικών Θεμάτων διοργανώνει σεμινάριο με θέμα: «Αξιοποίηση κώδικα για αρχαρίους» διάρκειας 12 ωρών στο χρονικό διάστημα 22/10 έως 26/11/2018.

Αντικείμενο του σεμιναρίου είναι η παροχή εκπαιδευτικού περιεχομένου και μεθόδων διδασκαλίας στην τάξη σε εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με περιορισμένο υπόβαθρο στη συγγραφή κώδικα. Στόχος του σεμιναρίου  είναι οι εκπαιδευόμενοι, όχι μόνο να μπορούν να μιλήσουν στους μαθητές για τις βασικές αρχές και τους στόχους του προγραμματισμού, αλλά και να εμπνεύσουν τους μαθητές στη χρήση του κώδικα στις εργασίες τους ώστε να αποκτήσουν τις δεξιότητες που απαιτούνται στο πλαίσιο των Στόχων Αειφόρου Ανάπτυξης της UNESCO. Όπως αναγνωρίζει η σχετική μελέτη που δόθηκε στη δημοσιότητα τον Σεπτέμβριο του 2015, η παραγωγή κώδικα σχετίζεται άμεσα με βασικούς στόχους, όπως η ποιοτική εκπαίδευση και η μείωση των ανισοτήτων, αλλά και με γενικότερα κοινωνικά ζητήματα, όπως η ισότητα των φύλων και η δικαιοσύνη και η ενδυνάμωση των θεσμών.

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί σε  6 δίωρες συναντήσεις (σύνολο 12 ώρες) στο εργαστήριο υπολογιστών του 2ου ΓΕΛ Αλίμου Ελ. Βενιζέλου 4, Άλιμος  κατά τις ώρες 17.00-19.00 με εισηγητή τον Δρ. Κώστα Καρπούζη, πρόεδρο της Ένωσης  Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών Ελλάδας (ΕΜηΠΕΕ) και Διευθυντή Ερευνών στο Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Συστημάτων Επικοινωνιών και Υπολογιστών (ΕΠΙΣΕΥ) του ΕΜΠ.

Διαδικασία Υποβολής Αιτήσεων  και  Επιλογής Εκπαιδευτικών

Tο σεμινάριο λόγω της φύσης του έχει περιορισμένο αριθμό συμμετεχόντων (25 άτομα).  Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή  στο σεμινάριο (μόνο ηλεκτρονικά) πληκτρολογώντας την ηλεκτρονική διεύθυνση http://bit.ly/CODE-D

Η υποβολή των αιτήσεων θα ξεκινήσει στις 16.00 της Τετάρτης 3ης Οκτωβρίου 2018   και θα συνεχιστεί έως τις 18.00 της 10ης Οκτωβρίου 2018.  Οι επιλεχθέντες εκπαιδευτικοί θα ειδοποιηθούν μέσω  της ιστοσελίδας των πολιτιστικών θεμάτων για την επιλογή τους.

Στην περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων υπερβεί τον αριθμό συμμετεχόντων,  το σεμινάριο θα επαναληφθεί.