Επιμορφωτική ημερίδα σχολικών δραστηριοτήτων στις 22 Νοεμβρίου 2016

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με την ομάδα Roots & Shoots Greece και το Ίδρυμα Ευγενίδου συνδιοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα για τις σχολικές δραστηριότητες, την Τρίτη 22-11-2016 στο Ίδρυμα Ευγενίδου (17.00 ? 19.00) με θέμα: «Το πρόγραμμα δράσης του Ινστιτούτου της Δρ. Τζέιν Γκούντολ».

Το σεμινάριο θα παρουσιαστεί από την κυρία Έφη Δουβίτσα. Η υπεύθυνη του ?Roots & Shoots Greece? και η εκπρόσωπος του Ινστιτούτου της Δρ. Τζέιν Γκούντολ σην Ελλάδα, Άννα Κατωγυρίτη, θα βρίσκεται συνδεδεμένη μέσω skype καθόλη τη διάρκεια του σεμιναρίου έτσι ώστε να απαντήσει και να καλύψει όποιες απορίες μπορεί να προκύψουν κατά τη διάρκεια της παρουσίασης.

Σύντομη περιγραφή

Το πρόγραμμα δράσης του Ινστιτούτου της δρ.Τζέιν Γκούντολ απευθύνεται σε νέους και παιδιά που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο. Η δρ. Τζέιν Γκούντολ και μία ομάδα μαθητών της στην Τανζανία ίδρυσαν το Roots & Shoots λόγω της κοινής τους πίστης πως οι νέοι άνθρωποι έχουν να παίξουν έναν σημαντικό ρόλο στη δημουργία ενός ελπιδοφόρου μέλλοντος. Σήμερα, οι ομάδες Roots & Shoots δραστηριοποιούνται σε περισσότερες από 130 χώρες, αντλούν έμπνευση από τη δρ. Γκούντολ και δουλεύουν μαζί, υποστηρίζοντας το όραμά της για έναν καλύτερο κόσμο. Το πρόγραμμα Roots & Shoots βασίζεται πάνω στην κληρονομιά και το όραμα της δρ. Τζέιν Γκούντολ για να δώσει δύναμη και εφόδια στα χέρια νέων ανθρώπων, ώστε να δημιουργήσουν πρακτικές λύσεις σε μεγάλες προκλήσεις.

Δομή Σεμιναρίου Roots & Shoots:

1.         Θα γίνει μια σύντομη δραστηριότητα «σπασίματος πάγου» ώστε να μπορούν να αλληλεπιδράσουν πιο άνετα μεταξύ τους στην πορεία.

2.         Το πρώτο στάδιο  της παρουσίασης είναι μια σύντομη αναφορά στη ζωή της  Dr. Jane Goodall που είναι και η εμπνεύστρια του προγράμματος. Περιλαμβάνει αναφορές στο ρόλο και το έργο του Ινστιτούτου που έχει διαμορφωθεί μέχρι και σήμερα.

3.         Ακολουθεί μια γνωριμία με το πρόγραμμα σε περισσότερο διαδραστικό επίπεδο βασιζόμενοι στα 4 βασικά στάδια του:

?           Ενθουσιασμός (το οποίο είναι και αυτό που ουσιαστικά αναφέρθηκε παραπάνω και εισάγει σταδιακά το κοινό στη φιλοσοφία και τη διαδικασία του προγράμματος)

?           Χαρτογράφηση: αποτελεί τη βασική καινοτομία του Roots &Shoots  καθώς μέσα από εφαρμογές, όπως η Google Maps ή με μια περιήγηση γύρω από τη περιοχή ενδιαφέροντος (για παιδιά μικρότερων ηλικιών), δίνεται η δυνατότητα στα ίδια τα παιδιά να παρατηρήσουν τη περιοχή τους, να δουν τις ελλείψεις της, να εντοπίσουν πιθανούς φορείς που θα μπορούσαν να τους βοηθήσουν στην επίτευξη των στόχων τους. Αυτή η διαδικασία γίνεται πιο χειροπιαστή με τη βοήθεια φύλλων εργασίας που το κοινό καλείται να απαντήσει σε μια σειρά «κεντρικών ερωτημάτων». Στη διάρκεια του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθεί γνωριμία με εργαλεία ψηφιακών χαρτών και των τρόπο χρήσης τους.

?           Δραστηριοποίηση: Μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες, στις οποίες συμμετέχουν όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως, καταλήγουν στο θέμα στο οποίο θα τα ενδιέφερε να βασιστεί η εκστρατεία τους, ώστε να καταλήξουν σε πιο στοχευόμενα projects. Σχετικοί πίνακες για «κατανομή ρόλων» δίνονται στους εκπαιδευτικούς και με τη βοήθεια της παιδαγωγικής μεθόδου «παιχνίδι ρόλων», καλούνται οι ομάδες που θα έχουν σχηματιστεί να δομήσουν τη δική τους δράση και να την οργανώσουν θέτοντας στόχους.

?           Εορτασμός: Αφού η εκστρατεία ολοκληρωθεί, το στάδιο του αναστοχασμού χρειάζεται ώστε να αναλογιστούν οι ομάδες τι δεν λειτούργησε στο βαθμό που περίμεναν αλλά και τι ήταν αυτό που βοήθησε ώστε να ολοκληρωθεί το project. Απαραίτητο είναι να γίνει μια εκδήλωση που θα δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να κοινοποιήσουν το έργο τους και να νιώσουν σημαντικοί για ότι κατάφεραν. Οι εκπαιδευτικοί στο σεμινάριο μπορούν να αναφέρουν προτάσεις μιας σχετικής εκδήλωσης και να συζητηθούν μεταξύ τους ιδέες.

?           Η δράση αφού είχε αναρτηθεί κατά τα πρώτα στάδια που προσδιορίστηκε στην πλατφόρμα ?https://www.rootsandshoots.org?, τώρα πρέπει να ενημερωθεί μετά την ολοκλήρωση της. Μια γνωριμία με τη πλατφόρμα σε περισσότερο άμεσο επίπεδο είναι προγραμματισμένη για το σεμινάριο.

Ακολουθούν ερωτήσεις, απορίες και προβληματισμοί. Αναφέρονται οι τρόποι επικοινωνίας με την ομάδα και εξηγείται η όποια στήριξη καλύπτεται εκ μέρους του Roots & Shoots Greece.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν παρακαλούνται να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής μόνο ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνσηhttp://goo.gl/forms/XEe5PtMVFA μέχρι και την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016. Έχει γίνει πρόβλεψη για τη συμμετοχή 30 εκπαιδευτικών από τη ΔΔΕ Δ? Αθήνας με προτεραιότητα σε εκείνους που θα εκπονήσουν πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων κατά το τρέχον σχολικό έτος.