Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: Δημιουργώντας ένα αφηρημένο ομαδικό πορτρέτο, ΚΠΙΣΝ

Το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) παρέχει τη δυνατότητα στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να το επισκεφθούν και να παρακολουθήσουν δωρεάν ένα από τα εκπαιδευτικά του προγράμματα. Με αφορμή τα διαδραστικά βιβλία για τη ζωή και το έργο του νεαρού Πικάσο, οι μαθητές/τριες γνωρίζουν το έργο του Πικάσο, εστιάζοντας στις αρχικές καλλιτεχνικές περιόδους του καλλιτέχνη, καθώς και άλλων καλλιτεχνών που τον επηρέασαν. Επιπλέον, ανακαλύπτουν τον τρόπο με τον οποίο ο Πικάσο χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα χρώματα (μπλε, ροζ, ψυχρά-θερμά) σε σχέση με άλλους σημαντικούς καλλιτέχνες του μοντερνισμού, όπως οι Kandinsky και Klee.

Τέλος, δημιουργούν ένα συλλογικό αφηρημένο έργο με βάση τα χρώματα και τις γραμμές, το οποίο εκφράζει συναισθήματα της επιλογής τους.

Σχεδιασμός: Έλλη Παξινού, ιστορικός τέχνης, συνεργάτης του Μητροπολιτικού Κολλεγίου

Τα σχολικά προγράμματα πραγματοποιούνται από Δευτέρα έως Παρασκευή, για την περίοδο 10/02 – 31/05. Κρατήσεις μέσω ιστοσελίδας