Απολογισμός προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων 2015-16

Οι εκπαιδευτικοί, που είχαν αναλάβει Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων σύμφωνα με την υπ. αρ. 178852/ΓΔ4/6-11-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ, καλούνται να συμπληρώσουν και να υποβάλουν το φάκελο απολογισμού των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων. Στο φάκελο συμπεριλαμβάνονται:

1)Το δελτίο απολογισμού. Το πρότυπο του δελτίου έχει αναρτηθεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://bit.ly/APOLOG-2016. Προσοχή να συμπληρωθούν όλα τα πεδία του δελτίου.

2)Το ημερολόγιο συναντήσεων των ομάδων, θεωρημένο από το Διευθυντή του σχολείου, όπου θα βεβαιώνεται η παρουσία του συντονιστή και των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών στις συναντήσεις των ομάδων. Διευκρινίζουμε ότι το παρουσιολόγιο αφορά μόνο τους εκπαιδευτικούς που υποστήριξαν τη διεξαγωγή του προγράμματος και παρευρίσκονταν σε κάθε συνάντηση. Δεν δικαιούται βεβαίωση κάποιος εκπαιδευτικός που συμμετείχε απλά σε μία εκδρομή ή υποστήριζε το πρόγραμμα εξ αποστάσεως.

3) Ταπροϊόντα του προγράμματος (έντυπα, ψηφιακοί δίσκοι CD/DVD, video, αρχεία παρουσιάσεων, ιστότοποι/ιστολόγια, κατασκευές, θεατρικά σενάρια κ.λπ). Αυτά μπορεί να υποβληθούν σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή (CD/DVD, USB disks). Στην περίπτωση του ιστότοπου αρκεί να αναγραφείη ακριβής παραπομπή (όχι απλώς η αρχική ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου) στο δελτίο απολογισμού. Στην περίπτωση του cd/dvdπαρακαλούμε να περιλαμβάνεται ετικέτα και τίτλος επί του ψηφιακού μέσου.

4) Οιβεβαιώσεις συντονιστή και συμμετεχόντων συμπληρωμένες με τα ονόματα των εκπαιδευτικών που υλοποίησαν το αντίστοιχο πρόγραμμα (π.χ. περιβαλλοντικής εκπαίδευσης).

) Κενά πρότυπα βεβαιώσεων προς συμπλήρωση, για κάθε περίπτωση (συντονιστή/ συμμετέχοντα/ αγωγής υγείας/ περιβαλλοντικής εκπαίδευσης/ πολιτιστικών θεμάτων), έχουν σταλεί ως ξεχωριστά αρχεία. Οι βεβαιώσεις μετά την συμπλήρωσή τους θα αποσταλούν στη Διεύθυνση με το φάκελο παραδοτέων  ώστε να υπογραφούν και να σφραγιστούναπό τη Διεύθυνση Δ. Ε. Δ? Αθήνας.

4β)Φέτος θα λειτουργήσει πιλοτικά η εφαρμογή που αναπτύχθηκε από τη Διεύθυνση Δ.Ε. Δ΄ Αθήνας για την ηλεκτρονική έκδοση των βεβαιώσεων συντονιστών ? συμμετεχόντων προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων. Για αυτόν τον λόγο ζητούνται οι Αριθμοί μητρώου εκπαιδευτικών, τους οποίους αν δεν γνωρίζετε μπορείτε να αναζητήσετε σε μισθοδοτικές καταστάσεις.

Επιπρόσθετα διευκρινίζουμε ότι το ημερολόγιο και οι βεβαιώσεις θα πρέπει να υποβληθούν σε έντυπη μορφή και όχι μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Σε περίπτωση διακοπής κάποιου εγκεκριμένου προγράμματος ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας ενημερώνει εγγράφως τον αρμόδιο υπεύθυνο (αν δεν τον έχει ήδη ενημερώσει).

Το σύνολο του παραδοτέου υλικού, θα αποσταλεί στη Δ.Δ.Ε. Δ? Αθήνας, Συγγρού 165, Ν. Σμύρνη (γρ. 420) υπόψη των αρμοδίων υπεύθυνων ως την Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016. Παρακαλούμε για την έγκαιρη υποβολή του φακέλου προκειμένου να υποβληθούν τα στατιστικά στοιχεία εμπρόθεσμα στη αρμόδια διεύθυνση του ΥΠΠΕΘ. Το μήνα Σεπτέμβριο μετά τον έλεγχο των παραδοτέων θα αποσταλούν υπογεγραμμένες οι βεβαιώσεις υλοποίησης προγράμματος στους εκπαιδευτικούς.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (11507-EGK-APOLOG.pdf)11507-EGK-APOLOG.pdf[Εγκύκλιος απολογισμού]190 kB
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (APOLOG-2016.rar)APOLOG-2016.rar[Πρότυπα βεβαιώσεων συντονιστών - συμμετεχόντων]543 kB