Δωρεάν εκπαιδευτικές επισκέψεις στη Βαμβακού

Το σχολείο της Βαμβακούς, ανοίγει ξανά τις πόρτες του και καλεί τα σχολεία να εντάξουν τη Βαμβακού στις εκπαιδευτικές τους επισκέψεις, δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές να παρακολουθήσουν δωρεάν εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες στο πλαίσιο μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης ή δραστηριότητας.

Οι σχολικές επισκέψεις παρέχονται δωρεάν και εντάσσονται στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Αναβίωσης της Βαμβακούς.

Επαγγελματικός προσανατολισμός Τετάρτη 15/01 & 29/01/2020
Η Vamvakou Revival συνεργάζεται με το  The Tipping Point in Education.  Πρόκειται για έναν οργανισμό που βοηθάει μαθητές που βρίσκονται ακόμη και στο πιο απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας να συνομιλήσουν και να θέσουν τις ερωτήσεις τους μέσω live video με επαγγελματίες από διάφορους κλάδους σε όλον τον κόσμο, που διαφορετικά δεν θα είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν.

Μέσα από αυτή τη συνεργασία, οι μαθητές που θα επισκεφθούν τη Βαμβακού, στο πλαίσιο των σχολικών επισκέψεων, θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους επιτυχημένους στον κλάδο ή τομέα τους που έχουν μεράκι για ό,τι κάνουν, με σκοπό να ανακαλύψουν επαγγέλματα και τα ενδιαφέροντά τους.

Γυμνάσιο-Λύκειο:

Τα ηχητικά τοπία της Βαμβακούς Τετάρτη 08/01, 15/01, 22/01 & 29/01/2020

Η Βαμβακού σας προσκαλεί να την γνωρίσετε μέσα από τους πολλούς,διαφορετικούς της ήχους, συνδέοντάς

τους με τη ζωή και τις συνήθειες των κατοίκων της και συνθέτοντας τη δική σας γραφική παρτιτούρα.

Γυμνάσιο και Λύκειο: Τετάρτη και Πέμπτη | Διάρκεια εκ. προγράμματος 120’

Περισσότερες πληροφορίες: Ομάδα Vamvakou Revival