1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλαναγνωσίας «Η μυστική παπαρούνα»

O Όμιλος φιλαναγνωσίας της Ευαγγελικής σχολής Ν. Σμύρνης καλεί τους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων σε έναν Πανελλήνιο Αγώνα Φιλαναγνωσίας, με έπαθλα λογοτεχνικά βιβλία.

Οι μαθητές καλούνται να διαβάσουν όσο το δυνατόν περισσότερα λογοτεχνικά βιβλία της δικής τους επιλογής, τα οποία όμως θα εντάσσονται σε μία ή περισσότερες από τις παρακάτω θεματικές κατηγορίες:

ΔΟΚΙΜΙΟ (Κοινωνικό, Πολιτικό)

ΕΠΙΣΤΗΜΗ (Αστροφυσική, Μαθηματικά)

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ (Εφηβικό, Κοινωνικό)

*Αναγκαία διευκρίνιση: Τα βιβλία θα πρέπει να προέρχονται από έγκυρους μελετητές, συγγραφείς και εκδοτικούς οίκους. Η επιλογή τους θα γίνει σε συνεννόηση με τον συνεργαζόμενο καθηγητή του σχολείου σας ή με τη συντονίστρια του διαγωνισμού κ. Μέντη (μέσω αποστολής e-mail στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στόχοι:

α) να αναδειχθεί ένας νικητής/τρια ανά κατηγορία φιλαναγνωσίας και βαθμίδα της εκπαίδευσης (Γυμνάσιο-Λύκειο)

β) να αναδειχθεί ένα τμήμα. σε πρωταθλητή φιλαναγνωσίας μιας συγκεκριμένης θεματικής κατηγορίας βιβλίων και βαθμίδας της εκπαίδευσης (Γυμνάσιο-Λύκειο)

γ) να αναδειχθεί ένα σχολείο (Γυμνάσιο-Λύκειο) σε πρωταθλητή φιλαναγνωσίας με βάση τον συνυπολογισμό ποσοτικών και ποιοτικών επιδόσεων που θα επιτύχει.

Βραβεύσεις:

Απονομή Α΄, Β΄, Γ΄ Βραβείων στους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων

Απονομή Α΄ Βραβείου στο Τμήμα και το Σχολείο (Γυμνάσιο-Λύκειο)

Απονομή Επαίνων που θα επιβραβεύουν τη συμμετοχή στο Διαγωνισμό και θα αναγράφουν αριθμητικά την επίδοση του μαθητή/τριας, του τμήματος ή του σχολείου

*Αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τη διεξαγωγή και τους όρους του διαγωνισμού θα βρείτε στην ιστοσελίδα της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης http://efsv.webnode.gr/

Δυνατότητα επικοινωνίας στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.