15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και 12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας ? CAMERA ZIZANIO

Σας ενημερώνουμε ότι από 1 έως 8 Δεκεμβρίου 2012  θα πραγματοποιηθεί στον Πύργο, την Αμαλιάδα, τα Λεχαινά τη Γαστούνη  και σε άλλες πόλεις της Ηλείας  το 15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους. Για πρώτη φορά φέτος θα γίνουν προβολές και εκδηλώσεις και στους άλλους δυο νομούς της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, Αχαΐας και Αιτωλοακαρνανίας. Στο Φεστιβάλ αυτό προβάλλονται ταινίες επαγγελματιών που έχουν στο επίκεντρο την παιδική και νεανική ηλικία.

Παράλληλα με το Φεστιβάλ Ολυμπίας πραγματοποιείται και η 12η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας- CAMERA ZIZANIO. Στην CAMERA ZIZANIO διαγωνίζονται 200 ταινίες απ? όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Το ελληνικό τμήμα υπερδιπλασίασε φέτος τις συμμετοχές συγκριτικά με την περυσινή χρονιά. Συμμετέχουν 180 ταινίες από 130 σχολεία απ? όλη την Ελλάδα.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας. Υποστηρικτές και συνεργάτες είναι ο Δήμος Πύργου, το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, το ΤΕΙ Πάτρας, το ΤΕΙ Μεσολογγίου, φορείς εκπαιδευτικών Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης, Κινηματογραφικές Λέσχες και άλλοι φορείς. Το  Φεστιβάλ ενισχύεται και από το πρόγραμμα MEDIA της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Χορηγός επικοινωνίας είναι η ΕΡΤ, η ΕΡΑ δίκτυο και το Δεύτερο Πρόγραμμα. Χορηγός διαδικτυακής επικοινωνίας είναι η SEVENART.

Στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 15ου Φεστιβάλ θα προβληθούν ταινίες επαγγελματιών, μυθοπλασίας και κινουμένων σχεδίων, 12 ταινίες μεγάλου μήκους και 30 ταινίες μικρού μήκους.  Στο ξεχωριστό τμήμα KIDs DOCS θα διαγωνιστούν 6 μεγάλου μήκους και 10 μικρούς μήκους. Μέσω των ταινιών όλων των προγραμμάτων εκπροσωπούνται 34 χώρες απ? όλες τις ηπείρους.

Όλες οι ταινίες έχουν στο επίκεντρο την παιδική και νεανική ηλικία και διαπνέονται από τις αρχές που έχουν θεσπίσει η UNICEF και η UNESCO για τον παιδικό και νεανικό κινηματογράφο, οι βασικότερες από τις οποίες είναι οι εξής:

-Εμπνέονται από αγάπη για τον Άνθρωπο, τη Ζωή και τη Φύση.

-Αναπτύσσουν την κριτική και δημιουργική σκέψη των νέων.

-Βοηθούν στην αλληλοκατανόηση ανθρώπων με διαφορετική κουλτούρα

Αποκλείονται ταινίες που προωθούν τη βία, το ρατσισμό, τον πόλεμο και το σεξισμό.

Τόσο για το διαγωνιστικό πρόγραμμα του 15ου Φεστιβάλ Ολυμπίας όσο και για το πρόγραμμα της 12ης CAMERA ZIZANIO, θα υπάρχουν εκτός από τις διεθνείς κριτικές επιτροπές των ενηλίκων και παιδικές κριτικές επιτροπές οι οποίες θα απονείμουν τα δικά τους βραβεία.

Ταυτόχρονα θα πραγματοποιούνται οι εξής παράλληλες δράσεις:

-θα λειτουργούν εργαστήρια σκηνοθεσίας, μοντάζ, σεναρίου, φωτογραφίας, κινουμένων σχεδίων, κατασκευής μάσκας, κουκλοθεάτρου, θεάτρου σκιών, κολάζ κλπ.

-θα κυκλοφορείται καθημερινά η εφημερίδα Ζιζάνιο η οποία συντάσσεται από παιδιά

-θα μεταδίδεται καθημερινά με ευθύνη των παιδιών από τη συχνότητα της ΕΡΑ Πύργου η εκπομπή Ράδιο Ζιζάνιο

-θα μεταδίδονται καθημερινά μέσω διαδικτύου γεγονότα του Φεστιβάλ και συνεντεύξεις στο εξάωρης διάρκειας Zizanio Live (παραγωγή των παιδιών)

-θα προβάλλεται καθημερινά πριν από την τελευταία προβολή του διαγωνιστικού προγράμματος του Φεστιβάλ το πεντάλεπτο Daily News (παραγωγή των παιδιών)

-θα γίνονται παρουσιάσεις βιβλίων και γνωριμία των μαθητών με καταξιωμένους συγγραφείς

-θα υπάρχουν 2 εκθέσεις φωτογραφίας (Σε συνεργασία με την ΕΡΤ).

-θα δοθούν μουσικές και θεατρικές παραστάσεις

-θα γίνουν ειδικά κινηματογραφικά αφιερώματα

-θα προβληθούν στο πλαίσιο του προγράμματος «Μαθήματα στο σκοτάδι», οι καλύτερες παιδικές και νεανικές ταινίες στην ιστορία του κινηματογράφου, σύγχρονες αλλά και κλασικές, μυθοπλασίας και κινουμένων σχεδίων.

Η συμμετοχή των μαθητών σε όλες τις προβολές και τις δραστηριότητες του Φεστιβάλ Ολυμπίας και της Camera Zizanio είναι δωρεάν. Εισιτήριο 2? υπάρχει μόνο για τις ταινίες της ενότητας «Μαθήματα στο σκοτάδι».

Καθώς  τα παιδιά και οι νέοι είναι οι βασικοί αποδέκτες των ταινιών και των παράλληλων εκδηλώσεων και δράσεων του Φεστιβάλ Ολυμπίας, επιδιώκεται η δημιουργική συνεργασία με τη σχολική κοινότητα. Παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολείων να διευκολύνουν τα παιδιά που θα συμμετάσχουν στα κινηματογραφικά εργαστήρια, στις παιδικές κριτικές επιτροπές, στη συντακτική επιτροπή της εφημερίδας Ζιζάνιο, στις ραδιοφωνικές εκπομπές, στις κινηματογραφικές παραγωγές, στις τελετές έναρξης και λήξης και φυσικά στην παρακολούθηση των ταινιών. Ως εκ τούτου και προκειμένου να αποφευχθεί η απώλεια διδακτικών ωρών, καλούνται τα ενδιαφερόμενα για συμμετοχή στο φεστιβάλ σχολεία να προγραμματίσουν για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες εκπαιδευτικές επισκέψεις, στο πλαίσιο της σχετικής με τις μετακινήσεις νομοθεσίας που ισχύει αντιστοίχως για την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Τα σχολεία που επιθυμούν με δικά τους έξοδα να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικές εκδρομές και να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις του 15ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και της 12ης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας-Camera Zizanio, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν άμεσα με τους υπευθύνους του Φεστιβάλ. Στοιχεία επικοινωνίας:

ΑΘΗΝΑ: Ρόδου 18 - ΤΚ 11252 - Τηλ. 210 8664470, fax 210 8662344, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Για περισσότερες πληροφορίες: www.neanikoplano.gr

Έγγραφο ΣΕΠΕΔ  07-11-2012   Αρ.Πρωτ.: 138665/Γ7