Ενημερωτική συνάντηση εκπαιδευτικής δράσης "Διάζωμα", 4/12

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης Δ΄Αθήνας  πραγματοποιεί  ενημερωτική συνάντηση την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου και ώρες 17.00-19.00 στο 4ο Γυμνάσιο Γλυφάδας (Γεννηματά και ?Ιωνος Δραγούμη -είσοδος από Ι. Δραγούμη).

Οι εκπαιδευτικοί θα ενημερωθούν σχετικά με τη δράση του Διαζώματος:  "Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα". Πρόκειται για μία πρωτοβουλία της Κίνησης Πολιτών "Διάζωμα" η οποία έχει ως σκοπό την ανάδειξη των αρχαίων χώρων θέασης και ακρόασης. Η πρωτοβουλία έχει την έγκριση του ΥΠ.Π.Ε.Θ. Εγκύκλιος Φ.13.1/151278/Δ2/28-9-2015.

Η δράση απευθύνεται σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στόχος της είναινα ενθαρρύνει τους μαθητές να γνωρίσουν, να αγκαλιάσουν και να προστατεύσουν τα αρχαία θέατρα, αυτό το κορυφαίο επίτευγμα της αρχαίας ελληνικής αρχιτεκτονικής, εκεί όπου συντελέσθηκε η έκρηξη των δημοκρατικών θεσμών και άνθισε η πολιτιστική και πνευματική δημιουργία. Η δράση θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Πολιτιστικών Θεμάτων και Σχολικών Δραστηριοτήτων των οικείων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μαζί με την ομάδα μαθητών που θα συγκροτήσουν θα  επιλέξουν  το αρχαίο θέατρο που  το σχολείο τους θα υιοθετήσει. Στη συνέχεια οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών θα συγκεντρώσουν και θα επεξεργασθούν το υλικό για το αρχαίο θέατρο και τον περιβάλλοντα αρχαιολογικό χώρο. Θα ετοιμάσουν την ξενάγηση και θα την υλοποιήσουν σε μαθητές του σχολείου τους.

Το πρόγραμμα της συνάντησης της 4ης Δεκεμβρίου έχει ως εξής:

1)      Σταύρος Μπένος, Πρόεδρος του «ΔΙΑΖΩΜΑΤΟΣ»:  « Η αξία και η μαγεία των συνεργειών»

2)      Μαίρη Μπελογιάννη, Φιλόλογος, Δρ. Αρχαιολόγος:  «Εμπνέοντας αγάπη για τα μνημεία και την πολιτιστική μας κληρονομιά σε μαθητές»

3)      Ευδόκιμος Φρέγκογλου, 3D Generalist / Υπεύθυνος πολυμεσικών εφαρμογών στο «ΔΙΑΖΩΜΑ». Προβολή video-παραγωγών του «ΔΙΑΖΩΜΑΤΟΣ».

Διαδικασία Υποβολής Αιτήσεων  και  Επιλογής Εκπαιδευτικών

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή  στα  επιμορφωτικά σεμινάρια (μόνο ηλεκτρονικά) συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα πατώντας (ctrl+click) πάνω στον ενεργό σύνδεσμο: http://bit.ly/DIAZOMA-15

(Σε περίπτωση που ο σύνδεσμος δεν ανοίγει, συνιστάται η αντιγραφή και επικόλληση του συνδέσμου στη γραμμή διευθύνσεων του χρησιμοποιούμενου προγράμματος περιήγησης (Internet Explorer, Mozilla, GoogleChrome, κτλ).

Η υποβολή αιτήσεων θα ξεκινήσει στις  16.00 της 13ης Νοεμβρίου  και θα συνεχιστεί έως τις 16.00 της  28ης Νοεμβρίου 2015. Θα δοθεί προτεραιότητα στους συναδέλφους οι οποίοι έχουν υποβάλει σχετικό πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων.  Οι επιλεχθέντες εκπαιδευτικοί θα ειδοποιηθούν μέσω  της ιστοσελίδας των πολιτιστικών θεμάτων http://politistika-d-ath.sch.gr/  για την επιλογή τους.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (20469-diazoma.pdf)20469-diazoma.pdf[Εγκύκλιος 20469/11-1-2015]273 kB