Σεμινάριο μαθητικών ταινιών - 5 Μαρτίου

Το σεμινάριο μαθητικών ταινιών πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 5 Μαρτίου στη θεατρική σκηνή "Κάρολος Κουν" του Δήμου Αλίμου. Παρουσιάστηκαν ταινίες συναδέλφων και συγκεκριμένα η ταινία μικρού μήκους "Μη φοβάσαι, μίλα", η οποία  απέσπασε το Βραβείο Συνηγόρου του Παιδιού στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους 2011 - στο ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα της Camera Zizanio καθώς και μία παραγωγή του 7ου ΓΕΛ Ν. Σμύρνης με τίτλο "Πλανήτης Σχολείο".

Η συνάδελφος κα Αθανασία Παπαχριστοδούλου μίλησε για τις τεχνικές κινηματογράφησης και πρότεινε ιδέες για την αξιοποίηση των μαθητικών ταινιών στα πλαίσια των πολιτιστικών δραστηριοτήτων των σχολείων. Ακολούθησε σύντομη επίδειξη των δυνατοτήτων προγραμμάτων επεξεργασίας βίντεο.

Βεβαιώσεις συμμετοχής - Εγκύκλιος 2133/6/3/2013

Χάρτης πρόσβασης στη θεατρική σκηνή "Κάρολος Κουν"
Τρίτη 5 Μαρτίου 16.00-18.00