Ημερίδα βιωματικής εκπαίδευσης, 30/3

Το Πολιτιστικό Πάρκο διοργανώνει ΗΜΕΡΙΔΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ με θέμα
«Βιωματικά Προγράμματα και η Συμβολή τους στην Εκπαίδευση»

Η Ημερίδα θα διεξαχθεί στις 30 Μαρτίου στον Πολυχώρο «Άννα & Μαρία Καλουτά» (Τιμοκρέοντος 6Α, Νέος Κόσμος) με ώρα έναρξης 9:15 π.μ.

Σκοπός της Ημερίδας είναι να αναδείξει τη σημασία και τη συμβολή των βιωματικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων ως ενισχυτικό μέσο διδασκαλίας, να συμβάλει στη διάδοσή τους και να παρουσιάσει πρότυπα βιωματικά προγράμματα και εργαστήρια από σχολικές κοινότητες, εκπαιδευτικούς οργανισμούς και μουσεία.

Στην Ημερίδα έχει προσκληθεί ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κ. Νίκος Φίλης.

Προσκεκλημένοι επίσης, είναι ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας, κ. Γιάννης Παντής, ο Δήμαρχος Αθηναίων, κ. Γιώργος Καμίνης, καθώς και στελέχη του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, εκπρόσωποι και Σχολικοί Σύμβουλοι των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Μέλη ΔΕΠ, Εκπαιδευτικοί, υπεύθυνοι ΚΔΑΠ και στελέχη της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Εισηγήσεις θα πραγματοποιήσουν εκπρόσωποι Μουσείων και άλλων Πολιτιστικών Φορέων, εκπρόσωποι του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου, εκπρόσωποι Περιβαλλοντικών Οργανώσεων, εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Σχολικοί Σύμβουλοι και υπεύθυνοι ΣΕΠ.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε στελέχη και εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης, φοιτητές παιδαγωγικών σχολών, οργανισμούς με εκπαιδευτικές δραστηριότητες και σε όσους ενδιαφέρονται για θέματα παιδείας και εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα της Ημερίδας αποτελείται από τις εξής θεματικές ενότητες:

• Θεωρητικές προσεγγίσεις σε θέματα βιωματικής εκπαίδευσης

• Παρουσίαση βιωματικών εκπαιδευτικών δράσεων και προγραμμάτων από Μουσεία, Πολιτιστικούς και Περιβαλλοντικούς Οργανισμούς

• Παρουσίαση βιωματικών εκπαιδευτικών δράσεων και προγραμμάτων από σχολικούς συμβούλους και σχολεία

• Συμμετοχή σε Βιωματικά Εργαστήρια επάνω στη σκηνή.

Ομιλητές με εισηγήσεις και εργαστήρια είναι οι κάτωθι:
Αλευρά Λίλυ ? Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, Γιακουμάτου Τερέζα ? Υπ. Πολιτιστικών Θεμάτων Δ? Αθήνας, Δαλάκης Αντώνης? Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, Ζαχαρίου Αραβέλλα ? Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, Ζεργιώτης Ανδρέας - Σχολικός Σύμβουλος,Ζούρας Παντελής - Θεολόγος - Συντονιστής Ομίλου Καινοτόμων Δράσεων, Κόκκος Αλέξιος - Πρόεδρος της Επιστημονικής Ένωσης Εκπαίδευσης Ενηλίκων, Σαριδάκη Μαρία ? Εργαστήριο Νέων Τεχνολογιών ΕΚΠΑ - Athens Plaython, Σβορώνου Ελένη ? WWF Hellas,Σκάρκος Χρήστος ? Διευθυντής Δημοτικού Σχολείου Βίβλου Νάξου,  Σπύρου Δημήτρης ? Νεανικό Πλάνο, Κανταρτζή Ευαγγελία & Στοφόρος Κώστας ? Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης, Συμεωνίδου Άννα & Νασιάρα Παρασκευή ? Εκπαιδευτικοί Δημοτικών Σχολείων Περαίας & Θεσσαλονίκης, Τρικαλίτη Αγγελική ? Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, Φουντουκά Ανθή ? Υπεύθυνη ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Ν. Ιωνίας, Φραντζή Αντιόπη ? Διευθύντρια 70ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών, Χαροκόπου Σοφία & Γρηγοροπούλου Μαρία ?Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν έως τις 15 Μαρτίου με την κα Άννα Πλέσσα στα τηλέφωνα 210 9211812 και 22990 42100 προκειμένου να δηλώσουν συμμετοχή.

Δείτε εδώ το Ενδεικτικό Πρόγραμμα της Ημερίδας

ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΜΕ ΜΜΜ

• Με κατεύθυνση από Αθήνα

Με Μετρό: Σταματάτε στη στάση Συγγρού - Φιξ (κόκκινη γραμμή) και συνεχίζετε με λεωφορείο έως τη στάση Άγ. Σώστης στον Ν. Κόσμο. Περνάτε απέναντι χρησιμοποιώντας την υπόγεια διάβαση και διασχίζετε την οδό Δίπλα. Στο τέλος της οδού βρίσκεται ο Πολυχώρος.

Με λεωφορείο ή τρόλλεϋ: Σταματάτε στη στάση Αγ. Σώστης στη Λεωφόρο Α. Συγγρού και περνάτε απέναντι χρησιμοποιώντας την υπόγεια διάβαση. Διασχίζετε την οδό Δίπλα (κάθετη στη λεωφόρο) έως το τέρμα, όπου θα δείτε τον Πολυχώρο.

• Με κατεύθυνση προς Αθήνα

Με Μετρό: Σταματάτε στη στάση Συγγρού - Φιξ (κόκκινη γραμμή) και συνεχίζετε με λεωφορείο έως τη στάση Άγ. Σώστης στον Ν. Κόσμο. Διασχίζετε την οδό Δίπλα (κάθετη στη λεωφόρο). Στο τέλος της οδού βρίσκεται ο Πολυχώρος.

Με λεωφορείο ή τρόλλεϋ: Σταματάτε στη στάση Αγ. Σώστης στη Λεωφόρο Α. Συγγρού και διασχίζετε την οδό Δίπλα (κάθετη στη λεωφόρο) έως το τέρμα, όπου θα δείτε τον Πολυχώρο.

Λεωφορεία και τρόλλεϋ που εξυπηρετούν (στάση Αγ. Σώστης)

• 040 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΣΥΝΤΑΓΜΑ

• 10 ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ

• 106 ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ - ΣΤ. ΣΥΓΓΡΟΥ ΦΙΞ (ΚΥΚΛΙΚΗ)